8. Sınıf Tavsiyeleri ~Efe

8.SINIF TAVSİYE YAZISI~
•Tekrardan merhabalar! Bugün 8.sınıfta nasıl çalışıp verim aldığımı söyleyeceğim. Öncelikle şu tatildesiniz ama çok fazla çalışmanız gerekiyor. Ben 7. Sınıf bittiğinde yaz tatilinde konuları 1.döneme kadar bitirmiştim. Nasıl çalıştım şöyle. Tonguç akademi’nin 0’dan 8’e sözel ve sayısal konu anlatım kitaplarını aldım. Ardından konu anlatım videolarını da izledim. Konuları anladıkça kitapları çözmeye başladım. Gerçekten bu size kolaylık sağlayacak hem de tekrar etmiş olacaksınız. 1. Dönem konularını elinizden geldiğince bitirmeye çalışın. Bu yazın yapmanız gereken bir tavsiyeydi.

•Şimdi gelelim okullar açıldığında nasıl çalışacaksınız? Ben nasıl çalıştım?
• İlk önce kaynak kitap almalısınız. Bolca kaynak almaya çalışın. Burada önemli olan çok fazla kaynak alıp bitirmek değil bolca farklı soru tarzı görmek. Ne kadar farklı tip soru tarzı görürseniz sizin yararınıza olacak.

•Bu arada önce gitmek istediğiniz liseyi araştırın. Taban puanına bakın. Hangi derslerden kaç net yapmanız lazım önce bunları
araştırın, belirleyin. Yoksa bilmeden bindiğiniz gemide alabora olursunuz :))

•Şimdi hedefiniz varsa , gerekli kaynak kitapları aldıysanız gelelim önemli kısma. Eğer okullar açılırsa dersi çok iyi dinleyin. Çünkü bir şeyi en iyi derste öğrenirsiniz. Okulda ders dinlerken ufak notlar alın. Bu az da olsa işinize yarar.(Liseye geçince çok yarayacak bu arada).

•Eve gelince o gün işlediğiniz konuyu tekrar edin. Ardından basit birkaç soru çöZmeye çalışın. Bakın burada en önemli unsur TEKRAR!!! Neden tekrar etmelisiniz? Çünkü tekrar yapmak bilginin hafızada kalıcılığını arttırır. Benim yaptığım en büyük hata buydu. Okuldan gelince o günün tekrarını yapmadım. Şu an olduğum yerden çok mutluyum istediğim yerdeyim ama bunu yapsaydım puanımı daha fazla yükseltebilirdim.

•Kendim yaptığım ve beni başarıya sürükleyen bir şeyi paylaşmak istiyorum. PLAN YAPMAK!
Ben bütün derslerin konularını bir kağıda yazmıştım. Ardından haftalık kendime soru sayısı ve yapılacak konuları oluşturdum. Plana uymaya başladım. Evet çok sıkıldım, bunaldım ama hayallerim için bazı fedakarlıklar yapmalıydım. Uymadığım zamanlarda oldu ama devam ettirmeye çalıştım. Burada önemli olan devamlılık sıkılsanızda devam ettirin. Böyle yaparak konuları yetiştirmeye çalıştım. Ama yetişmedi. Çünkü yine bir yerde hata yapmıştım. İşte belki de büyük hatalarımdan biri ama belki de benim için daha iyi oldu. Ben bir sürü kaynak kitap almıştım onların hepsini aynı anda çöZmeye çalıştım. Yani hepsini bitirmek istiyordum. Biri neredeyse onu da oraya kadar getirmek istedim yani biriyle bir konu önden gitmedim. Fakat atladığım bir nokta vardı. Zaman… zaman hızlı geçiyor. Çok soru vardı daha ve konular yetişmeyecekti. Sonra 1.döneme kadar bir kısmından bitirebildim. 2.dönem ise karışık yapmaya başladım yani hepsini aynı Konuya getirmeye çalışmadım. 1.dönemim çok iyi geçti ama 2.dönem çok iyi değildi. Çünkü zaman daralıyordu. Bitmeyen konular vardı. Dersten sıkılmıştım. Ama bir şekilde inandım, durmadım ve başardım. Denemelerdeki yanlışlarımı buldum. O konuya yöneldim. Elimden geldiğince herkesten yardım aldım. İyi bir ortaokuldaydım ilk 20 ye girmek çok zordu denemelerde. Ama son denemede 8.olmuştum ve başaracağımı anladım. Sınavda ise beni geçeceğini düşündüğüm birçok ismi geçtim ve istediğim yere yerleştim. Sen de bu gururu yaşamak istiyorsan yapman gerekenler belli. Haydi ders başına !

~Efe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir