Eğitimde Öğrenci Koçluğu Hizmetinin Yeri

Eğitim öğretim yaşamı boyunca başarı becerilerini arttırabilmek için akademik alanda öğrenci koçlarıyla çalışılması önem taşır. Öğrenci ile koç arasında kurulan iş birliği sayesinde öğrenci farkındalıklarını bilerek eğitim performansını arttırabilir. Öğrenci koçluğu hizmetinin asıl amacı öğrenciyi hedeflerine doğru yönlendirmek olup motive ederek yaşadığı ya da yaşayacağı zorluklarla baş etmesini sağlamaktır.

Öğrenci koçunun çalışma prensibi genel olarak öğrenciyle birlikte bir çalışma programı oluşturmak, çalışma ortamını olması gereken düzene sokmak ve sorunlarla ilgilenmektir. Öğrenci koçu ve öğrenci sürecin tamamını birlikte yaşayarak paylaşımlarda bulunmalıdır.

Öğrenci Koçluğu Amacı Nedir?

Öğrenci koçluğu hizmetini verenlerin amaçları özellikle sınav dönemlerinde öğrencinin rakiplerini geçmesini sağlayarak belirlediği hedeflere kolay ve sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Öğrencilerin yaşamlarında ortaya çıkan isteklendirme eksikliği, ders başarısızlıkları, aşırı kaygılanma, dikkat eksikliği, sorulara zaman ayıramama, öz güven eksikliği, etkili öğrenme yöntemlerini bilememe gibi problemler bulunur. Bu süreç ve sorunlarla baş edebilmek bir hayli zor olmasından öğrenci koçlarının önemi ortaya koyulur.

öğrenci koçluğu
öğrenci koçluğu

Derece yapan öğrenciler çok zeki olmasından değil disiplinli, doğru ve etkili bir çalışma sistemi olmasından başarıyı yakalarlar. Öğrenci koçları bu bağlamda öğrencinin tüm sorunları üzerine eğilerek çözüm önerileri sunup yaşama geçirmeleriyle başarılı olmasını sağlarlar.

Profesyonel bir şekilde çalışan öğrenci koçları programlarında hedeflerin sağlıklı bir şekilde belirlenmesi, problemlerle nasıl başa çıkılacağı, konuları kısa sürede nasıl öğrenebilecekleri hakkında kapsamlı çalışmaları bulundurur.

Koçluk Programlarının Öğrenciye Kazandırdıkları

Öğrenciler ders takviyeleri almalarının yanı sıra koçluk programları almalarıyla kendi başarılarını üst seviyeye taşıyarak rakiplerinin önüne geçip avantajlar sağlarlar. Koçluk programları öğrencilere;

 • Koçluk sistemi öğrenciye öz disiplin sağlar.
 • Öğrencinin kendisiyle ilgili farkındalıklarının oluşmasına yardımcı olur.
 • Etkili bir şekilde çalışmayı kavrar.
 • Sürekli bir öğrenme halinde olarak başarısını arttırmayı sağlar.
 • Yeni ve etkin alışkanlıklar kazanmaktır.
 • Sorumluluk duygusu gelişir.
 • Dikkat süresi uzayarak konsantrasyonu artar.
 • Öğrenci kendini tanır ve güçlü olan yanlarını keşfeder.

Öğrenci Koçluğu Hizmeti Verenlerin Özellikleri Nelerdir?

Öğrenci koçluğu hizmeti veren kişiler, öğrencilerle birebir iletişim kuran ve kendileriyle en uygun olan frekansı yakalayarak sistem oluşturan bir uzmandır. Bazı özelliklere sahip olması gerekli iken bu özellikler sayesinde öğrenci koçtan daha iyi verim alarak başarılı bir çalışma sistemi edinmiş olur. Öğrenci koçunda olması gereken özellikler;

 • Yüksek motivasyona sahip olması
 • Yaratıcı olup empati yeteneğinin yüksek olması
 • Öğrenci dilinden anlaması ve arkadaş gibi olması
 • Özgür, analitik ve pratik bir düşünce sistemine sahip olması
 • Planlama ve takip becerisinin bulunması
 • Sabırlı ve hoşgörülü olmasının yanı sıra çözüm üreten bir kişiliğe sahip olması gereklidir.
öğrenci koçluğu
öğrenci koçluğu

Bu özelliklerin bulunduğu bir öğrenci koçuyla çalışılması maksimum verim alınmasına fayda sağlayacaktır. Öğrenci koçuyla çalışan öğrenci rakiplerine göre daha ileride bir performans sergileyerek yaşamını yeniden şekillendirme artısına sahip olacaktır.

Öğrenci Koçluğu Önemi

Eğitim sürecinde öğrenci koçunun önemi oldukça büyüktür. Öğrenciye kazanmayı amaç olarak belirleyen bir yöntem olup ilk olarak kaybedilen öz güvenin yerine getirilmesini hedefler. Planlı ve disiplinli bir çalışma düzeni kurarak öğrencinin kaygı ve stresini minimuma indirmeyi başarır.

Öğrencinin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan bir destek hizmeti olup hedeflere ulaşılması noktasında öğrenciye yol göstericidir. Okul ve günlük yaşamında başarılı, iletişimi güçlü ve mutlu olabilme konularında destek vererek her alanda öğrenciyle birlikte yürür. Öğrencinin kendi disiplinini kurmasını sağlayan öğrenci koçu kendini tanıyan, motivasyonu yüksek ve özgüveni olan bireyler yetiştirmek aşamasında önemli bir rol oynar. Velilerle de iletişimi olan öğrenci koçları gizli kalması gereken konularında paylaşılmaması aşamasında son derece güvenilir bir arkadaştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir