BUGÜN BAYRAMIMIZ VAR! -Fatma Zührenaz

Herkese selam! Nasılsınız bakalım? Ben çok sevinçliyim çünkü bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Bu nedenle bu yazımda cumhuriyet ve özgürlük hakkında konuşacağım. En son ise yazmış olduğum şiiri sizlerle paylaşacağım.

Kanla, terle, yoklukla kazanılan bir bağımsızlık mücadelesi… Bağımsızlığı uğruna her şeyini feda etmiş bir millet… Tam bağımsız bir Türkiye için her şeyi göze almış mavi gözlü bir deha, ATATÜRK..

Yıl 1918. düşman Anadolu topraklarını kendi arasında paylaşmış. Elinde kalan her şeyi yitirmiş bir millet kalmış geriye. Her şeyini yitirmiş ama umudunu yitirmemiş bir millet. Türk milleti vatanı için savaşmaya hazırdı. Sadece bir ışık bekliyorlardı. Onlara liderlik edecek, güneş gibi doğacak bir ışık. Bu güneş 19 Mayıs 1919’da doğuyor Samsun’da. Tüm Anadolu’nun içini ısıtıyor. Kazmayla, kürekle, dişiyle, tırnağıyla… Bir çift mavi gözün ışığında, Anadolu’nun her yerinde tek bir ses yankılanıyor:”YA İSTİKLAL YA ÖLÜM!”

Özgürlük uğruna kanlarını düşünmeden döken gencecik askerler, oğullarını bekleyen içleri kan ağlayan analar, askerlere kıyafet dikmekten elleri nasır olmuş, cepheden cepheye koşan kadınlar, babasız kalmış binlerce yavru… Tüm Anadolu insanı tek yürek olmuş, bağımsızlıklarına kavuşacakları günü bekliyor.

Yıl 1923 Ekimin 29’u. Türk milletinin uğruna canını verdiği bağımsızlığa kavuştukları gün. Ulu Önderimiz

Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri Cumhuriyet’i bizlere armağan ettiği gün bugün!

Atatürkümüz, atalarımız ne zorluklarla kazanmışlar bu mücadeleyi değil mi? Bizler özgürce yaşayalım, başka ülkelerin sömürgesi altına girmeyelim diye her şeylerini feda etmişler. Dişleriyle, tırnaklarıyla kazıya kazıya kazanmışlar özgürlüğümüzü.

Cumhuriyeti bizlere emanet eden Atatürk: “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu ila ve idame edecek sizsiniz.” demişti. Öyleyse içimizdeki ışık ve inançla daima çalışacağız ve yüreklerimiz hep vatan ve millet sevgisi ile dolu olacak…

 BAYRAMIMIZ VAR

29 Ekim bugün,

Cumhuriyet günü

Atatürk’ün eseri,

 Hepimize emaneti.

 

Elimizde bayraklar,

Dilimizde şarkılar,

Gözümüzde ışıklar,

Özümüzde Türklük var.

 

Sevincimiz dört bir yanda,

Bütün millet ayakta,

Bugün bayramımız var.

 

Kadın erkek eşit,

Düşmanlara yok geçit.

Vatan bizim evimiz,

Hiç bitmez sevgimiz.

 

Cumhuriyet Bayramı,

Özgürlüğün kanıtı.

Teşekkürler Atamız.

Sana minnettarız!

 

Ben bir Türk genciyim,

Atatürk’ün izindeyim.

Vatanımı çok severim.

Gerekirse canımı veririm!

 

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz  şehitlerimizi saygı  ve minnetle anıyorum… Atamızın aydınlattığı yolda, gururla daha nice Cumhuriyetli senelere… Başta Ulu önder Atatürk ve şehitlerimiz olmak üzere hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!!!