31 Ağustos ve Uzaktan Eğitim Verimliliği -Eylül Deniz

 

 

Selam.

 

Yine ben.

 

Öncelikle şöyle başlamak istiyorum. Bu yazıyı benim gibi 9. sınıf öğrencilerine yazıyorum. Bu arada geçen hafta yoktum, derslerim çok yoğundu ve psikolojik olarak zor bir dönemden geçiyordum. Bu yüzden geçen hafta yazımı yazamadım. Ama şu an buradayım ve siz bu yazıyı okuyorsunuz. Positive vibesss 🙂

 

Bugünkü konumuz 31 Ağustos’ta başlayan online eğitim, canlı dersler ve EBA.

 

Benim ilk okul günüm (yani 31 Ağustos), biraz garip geçti. O gün arkadaşlarımla ilk kez tanışacaktım, tekrar bir düzenle çalışacaktım. Ama o iş öyle ilerlemedi. EBA’nın Zoom bölümünden ders yapacağımızı düşünmüştük fakat EBA TV’den işleyeceğimizi öğrenince birazcık hayal kırıklığına uğradık. Birbirimizle tanışmak istediğimiz için bir WhatsApp grubu oluşturduk. Ve çok garip, sanki birbirimizi 10 senedir tanıyor gibiyiz.   🙂

 

Bir süre sonra EBA Zoom canlı dersler başladı. Benim için hiç verimli değildi çünkü bazı öğretmenler 8. sınıfa devam ediyor, bazıları ise 9. sınıf anlatıyordu. Çok karışık geldiği için bu hafta kendim ders çalışıp canlı derslere girmedim.

 

EBA uygulaması hakkında ciddi bir eleştirim var;

Masaüstü bilgisayarım ve telefondan giriyordum derslerime. Ve EBA’nın uygulaması ne yaparsam yapayım telefonuma inmedi. Çok kez indirmeyi denedim ve asla inmedi. Üstelik sadece benim başıma gelen bir sorun değil bu. Neredeyse herkes yaşadığını söyledi. Bir şekilde indirmeyi başardım bu kadar çok çabadan sonra. Bu sefer de uygulama açılmadı.

Evde olduğumuz ve verimli olmak istediğim için, derslerime girmek istediğim için bu zorluklar çok sinir bozucu oluyor. Bunlara rağmen biz bu kadar çaba gösterip, derslerimize odaklanmaya çalışırken karşımıza böyle zorluklar çıkıyor. Hala ders konusunda suçlanıyoruz. Keşke rahatça  kullanabilsek de çok istekli olsak. Daha uygulama yüklenmiyor bile. Ama naparsınız, dinlemiyorlar ki bizi….

 

Kısaca benim için ”uzaktan eğitim”  hiç verimli değil. Umarım okullar bir an önce açılır ve düzenimize geri döneriz. Çünkü bu cidden çok zor…

 

Evet, bu haftaki yazım;  “online dersler” ve benim tecrübelerim, EBA eleştirisi ve düşüncelerimdi. Umarım okurken keyif almışsınızdır.

 

Zorunda kalmadıkça evden çıkmayın. Zorunda kalırsanız mutlaka maske takın.

 

Sevgiler…

Eylül Deniz YILDIZ

Teknoloji ve Perde Arkası – Eylül Deniz

Ben geldiiim. Bu haftaki konumuz; sınav senesinde teknoloji kullanımı, teknoloji kullanımının yararları ve zararlı, teknoloji bağımlılığı. Başlıyoruz o zaman.

Öncelikle sınav seneniz olacağı için tabii ki sosyal medya kullanımınızı azaltmalısınız. Keyfi kullanımınızı isterseniz tamamen kaldırabilirsiniz. Eğer tamamen kapatmak istemiyorsanız, kısıtlamalısınız.

Bunun için öncelikle kendinize günlük bir veri tabanı oluşturun, örneğin: pasta grafiği, veri grafiği. Bunu yaparak gününüzü neler ile geçirdiğinizi görebilirsiniz , ona göre teknoloji saati yapabilirsiniz. Bunun gibi:

Okumaya devam et “Teknoloji ve Perde Arkası – Eylül Deniz”

Motivasyon – Oğul Can

Herkese Merhaba.
Ben instagramda www.instagram.com/lise.blog_06  sayfasının adminiyim 🙂

Bugün motivasyon üzerine konuşacağız.

KENDİMİ NASIL MOTİVE EDEBİLİRİM?
Kendinizi şu şekilde motive edebilirsiniz: Gideceğiniz liseyi, olmak istediğiniz mesleği hayal edebilirsiniz.

Kendinize inanın. Sürekli kendinize “Ben bunu başarabilirim.” gibi cümleler kurun. Kendinize Motivasyon arttırıcı cümleler kurun. 

Kendinize inanın. Eğer başarılı olmak istiyorsanız arkadaş çevreniz de başarılı olmalı. Başarılı bir arkadaş çevreniz olursa onların başarısını görmek sizi motive edebilir. 

“Yapamam!, Başaramam!, Mümkün Değil…” gibi olumsuz sözcükleri kullanmamaya özen gösterin, bu sizin motivasyonunuzu olumsuz etkileyebilir. 

Örneğin çok ders çalıştınız veya sınavdan yüksek bir puan aldınız kendinizi ödüllendirin. Bu motivasyonunuzu %90 arttıracaktır. 

Bir şeyi yapamadığınızda strese girmeyin, dünyanın sonu değil. Her şeyden önce sağlık. 

 

Motivasyonla ilgili söyleyeceklerim bunlar 🙂

Yazdıklarımı okuduğunuz için teşekkürler. 

Beni instagram’dan takip etmeyi unutmayın : www.instagram.com/lise.blog_06

.

.

.

.

.