LGS SONRASI DÖNÜŞ YAZISI !!!-Fatma Zührenaz

Herkese merhabaaa! Nasılsınız? Umarım iyisinizdir, çoook uzun zaman oldu yazmayalı. Sınava odaklandığım için pek yazamamıştım. Buraları çok özlemişim. Artık daha fazla yazacağım. Bu yazımda LGS bittikten sonra neler değişti, nasıl hissediyorum? Bunlardan bahsedeceğim. Öncelikle omuzlarımdan koca bir yük kalktığını söylemem lazım. Bir senedir hayatımı LGS’ye göre yaşıyordum, planlarımı ona göre şekillendiriyordum. Bir sürü sınava girdim, bir sürü test kitabı bitirdim, normal hayatımda da stresli bir insan olduğum için maalesef ki sınav stresini epey yakından yaşadım. Sınav bittiğinde buna inanamadım çünkü zaman gerçekten çok çabuk geçmişti ve artık kurtulmuştum. Sınav stresini atlattım ama sanırım tamamen rahatladığım an tercihler bittiğinde ve hatta hangi okula yerleştiğimi öğrendiğimde olacak. Bu süreçte yanımda olan aileme ve öğretmenlerime çok teşekkür ederim.

Sınava hazırlanırken yapmak istediğim çok şey vardı, bunları hep sınavdan sonraya ertelemiştim. Şimdi yapmak istediğim şeyleri sırayla yapıyorum. Hem mental hem fiziksel olarak dinleneceğim ve güzel anılar biriktireceğim bir tatil başladı benim için.  Bu sebepten ötürü çok mutluyum ve heyecanlıyım. Umarım herkes şahane bir yaz tatili geçirir. Kendinize iyi bakın! Mutlulukla ve sağlıkla kalın. Görüşmek üzereee.

 

OKUL SINAVLARINA NASIL ÇALIŞILIR? -EFE

Öncelikle Merhaba! Uzun Zamandır Yoktum, Biliyorum. Ama Artık 10. Sınıf Olduğum İçin TYT’yi Yavaş Yavaş Bitirme Derdindeyim. Bu Yüzden Çok Fazla Vaktim Olmuyor. Her Neyse Bugün Size Okul Sınavlarınıza Nasıl Çalışabilirsiniz ve Ben Nasıl Çalışıp Yüksek Notlar Alıyorum Bunu Söyleyeceğim.

Sizler bu zamana kadar birçok sınav oldunuz. Kiminde başarılı kiminde başarısız… Şimdi başarılı olanlar nasıl çalışıyorsa aynı devam etsinler. Başarısız olanlar ise söyleyeceğim şeyleri yapabilirler.

İlk önce dersi derste dinleyin Bu altın kural. Eğer dersi derste anlamıyorsak sonradan kendimiz çalıştığımızda anlamamız düşüktür. Tabii her zaman geçerli değil. Bazen bir konuyu anlamamışsındır, eve gidip konu anlatım videolarını izlersin not çıkartıp soru çözersin orası ayrı konu.

Dersi derste öğrendikten sonra gelelim kendi çalışmalarımıza. O gün ne işlediyseniz hemen tekrar yapıp sıcağı sıcağına soru çözmeye çalışın. Yanlış yapsanız da ümitsizliğe kapılmayın. Soruyu hocanıza atarak çözmesini isteyebilirsiniz. Hemen anlayamayabilirsin gayet doğal. Soru çöze çöze pekiştirirsin. Böyle her gün yaparsanız sınav haftası çok rahat edersiniz. Yapmadığım için çok pişmanım ben 🙁 Yapmak istemiyorum yapamıyorum diyorsanız. O zaman benim gibi yapabilirsiniz. Hangi konudan eksikleriniz var belirleyin. Sonra kendinize program oluşturun. O programa bu konuları dağıtın. Nasıl program yapmanız gerektiğini bir sonraki yazımda söyleyeceğim. Bu programı oluşturduktan sonra lütfen yaptığınız programa uyun.

Kendi notlarınızı alın. Hoca derste önemli dediği yerleri bir kağıda yazın. Bazen hocalar bir şeyi birden fazla kez söylüyorsa bu söyledikleri şeyler önemli şeylerdir. Bunları da not alın. Şimdi dersi derste öğrendiniz ya da bir şekilde kendiniz konu anlatım videolarıyla telafi ettiniz. Program oluşturdunuz. Derste önemli yerleri not aldınız. Geldik okul sınavına. Zaten böyle düzenli ve verimli şekilde çalışırsanız başarısız olma ihtimaliniz düşük. Bunları kafanıza büyütmeyin zor gibi gözüküyor olabilir ama değil. Yapmanız gerekenler çok basit. Sadece biraz gayret edin , uyum sağlayın. Sınav tarihleri açıklandığında hangi dersten önce sınavınız var bakın ya da o hafta hangi derslerden sınav var. Sonra sınav haftanız gelmeden bir önceki hafta bu derslerinize kafa yorun. Ardından ikinci haftaki sınavlarınız geliyor. ikinci haftadaki sınavlarınıza girmeden önceki Cumartesi-Pazar günleri o haftaki derslere kafa yorun. Bu arada 1. haftadaki sınavlarınız başlamadan önce 2.hafta sınav olacağınız derslerden birinde konu eksiğiniz varsa önce eksiklerinizi halletmenizi öneririm. Sınavdan bir hafta önce deftere bir göz atarsınız o dersle ilgili sorular çözersiniz. Sınavdan bir gün önce de yine aynı şeyi yaparsanız başarılı olabilirsiniz. Ben böyle yapıp başarılı oluyorum. Belki siz de bu şekilde başarılı olursunuz diye sizinle birkaç tavsiyemi paylaştım. Beni okuduğunuz için teşekkür ederim. Dediklerimi yapmak zorunda değilsiniz. Bu sadece bir tavsiye yazısıydı. Sonra benim gibi yapıp başarısız olursunuz o zaman üzülürüm. Umarım yararım dokunabilmiştir. Hepinize iyi çalışmalar. Birkaç gün sonra nasıl program yapılmalı adlı yazımda görüşürüz 🙂