NASIL MOTİVE OLUNUR?- Fatma Zührenaz

Herkesee selammm. İkinci yazımla sizlerleyim. Nasılsınız bakalım? Ben çok mutlu ve heyecanlıyım! Artık her hafta sizlerle olacağım. Bu yazımda sizlere motivasyon kaynaklarımdan bahsedeceğim. Kendimi zorda hissettiğimde, derslerden çok bunaldığımda neler yaptığımı, kendimi nasıl motive ettiğimi anlatacağım.
Sizin de bildiğiniz gibi bu sene sınav senem yani bence insan en çok böyle bir zamanda motivasyona ihtiyaç duyuyor. Peki ben neler yapıyorum? Artık anlatmaya başlayayım.
Lgs maratonunu koşarken elbette yorulduğum zamanlar oluyor. Tam çalışmayı bırakıp dizi, film izlemeye başlayacağım zaman hedefimi düşünüyorum. Kendimi istediğim okulda hayal ediyorum. Hatta baktıkça daha çok çalışasım gelsin diye hedefimi bir kağıda yazıp odamın duvarına astım. Baktıkça çalışmak için çok iyi bir nedenim olduğunu ve kesinlikle buna değeceğini düşünüyorum. Yani hedefim en büyük motive kaynağım.

İkinci olarak ise çalışmalarımı parçalıyorum . Evet doğru duydunuz. Çalışmalarımı parçalıyorum. Yapmam gereken şeyleri küçük küçük parçalara ayırıyorum bu parçaları teker teker yapıyorum. Yapabildiğimi gördükçe yapabileceğimi anlıyorum. Yapabileceğimi anladıkça yapıyorum. Gerçekten çok işe yarıyor.
Son olarak kendimi ödüllendiriyorum. Eğer gerçekten dinlenmeye ihtiyacım olduğunu hissediyorsam bir nefes alıyorum. O an için yapmak istediğim bir şeyi yaparak kendimi ödüllendiriyorum ve dinleniyorum. Sonra çalışmaya kaldığım yerden sakin bir kafayla başlıyorum. Hem sevdiğim bir aktiviteyi yaptığım için mutlu oluyorum hem de küçük bir mola güzelce çalışmama yardımcı oluyor. İşte ben motivasyonumu böyle sağlıyorum.

Bu yazım burada son buluyor. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Sorularınız varsa ya da kendi motive kaynaklarınızdan bahsetmek isterseniz yorumlara yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakınn!

“NASIL MOTİVE OLUNUR?- Fatma Zührenaz” için 5 yanıt

 1. Yağmur Atabek dedi ki:

  Mutlaka denemek istiyorum. çalışma şeklin hoşuma gitti. Teşekkürler

 2. Elif Oduncu dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş ben beğendim başka yazılarını heyecanla bekliyorum.

 3. Doruk Topcuoğlu dedi ki:

  Gayet mantıklı bir yöntem gibi geliyor hemen denemek için sabırsızlanıyor ve diger yazılarını bekliyorum

 4. Sıla üçer dedi ki:

  Muhteşem bir yazı olmuş eline sağlık 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir