Öğrenci Koçluğu Veren Kişiyi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öğrenci koçluğu hizmeti ile çalışmak öğrencilerin öğretim yaşamlarını daha iyi bir hale getirebilmek için önemli bir detaydır. Eğitim koçu seçerken dikkatli olmak kusursuz bir hizmet almak önemli olup aksi takdirde süreç bir fayda sağlamaz.

Eğitim koçu öğrencilerin daha başarılı bir eğitime imza atmalarına sebep olarak başarılı bir eğitim hayatı geçirmelerine yardımcı olur. Bu süreç boyunca dikkat edilmesi gereken bazı değerler olup hizmet kalitesinin artmasını sağlayacaktır.

Öğrenci Koçunun Profesyonel Olması

Öğrenci koçluğu eğitim süreci boyunca öğrenciye destek olarak sürecin doğru bir şekilde yürütülmesine yardımcı olan kişidir. Bu nedenle öğrenci koçluğu hizmetini verenlerin mesleklerini gerçekten uzman bir şekilde yapmaları önem taşır. Bazı koçlar sadece gelir elde edebilmek için bu işi yapmalarından dolayı mutlaka öğrenci koçu seçimlerinde profesyonel olmalarına dikkat edilmesi gerekir.

öğrenci koçluğu
öğrenci koçluğu

Öğrenci Koçluğu Uzmanlarının Tecrübeleri

Sıradan bir meslek olmayan öğrenci koçluğu herkesin yapabileceği bir iş değildir. Uzun yıllar boyunca bu alanda hizmet vermesi ve profesyonel olması önemlidir. Bu şekilde olmaz ise alınan koçluk eğitimleri herhangi bir işe yaramayarak öğrenci hizmetten fayda sağlayamaz. Koçluk tecrübesi dikkate alınarak tecrübesiz koçların hizmetlerinden yararlanmamalıdır. Çok kapsamlı çözümler üretebilen, tecrübeli ve deneyim sahibi olan koçlar tercih edilmelidir.

Temel İlgi Alanı Koçluk Olan Öğrenci Koçu

Koçluk profesyonel bir şekilde gerçekleştirilir ve birçok farklı alanda koçluk yapılabilir. Bu nedenle mutlaka öğrenci koçlarının sadece bu alanla ilgileniyor olması önem taşır. Özellikle öğrenci psikolojisiyle yakından ilgili olan kişilerin öğrenci koçu olarak tercih edilmesi gereklidir.

Öğrenci Koçluğu Hizmetini Veren Kişinin Sahip Olması Gereken Yetenekler

Koçluk eğitimleri sırasında asıl önemli olan etikler ve koçluk süreci boyunca gizliliğin ele alınmasıdır. En önemli konular ise soru sorma becerisi ve soru sorma yeteneğidir. İyi bir öğrenci koçu seçiminde koçluk noktasında bireyin yetenekleri ve yeteneklerinin nasıl geliştirilmesi gerektiğidir. Bu nedenle koçluk programları ve öğrenci koçu seçimlerinde bireylerin özenli davranması, doğru seçimler yapması sürecin verimli olabilmesi açısından önem taşır.

Öğrenci Koçluğu ve Sağladığı Faydalar

Doğru bir şekilde tercih edilen öğrenci koçları bireylere birçok farklı alanda fayda sağlayacaktır. Bu faydaların görülebilmesi ve doğru seçimler yapılarak verim alınabilmesi için sürecin doğru bir şekilde yürütülmesi önem taşır. Doğru öğrenci koçu tercih edilmesinde sağlanan faydalar;

öğrenci koçluğu
öğrenci koçluğu
 • Öğrenci erteleme alışkanlıklarını bırakarak öz disiplin kazanır.
 • Yeteneklerini ve geliştirilmesi gereken yönlerini görür.
 • Tüm derslerde olan öğrenme performansı artarak başarıya odaklanır.
 • Hatırlama, düşünme ve kısa sürede problem çözebilme yetenekleri gelişir.
 • Düzenli bir şekilde ders çalışma disiplini kazanır.
 • Yetersizliklerini görerek farkındalık kazanır.
 • Nasıl öğrenmesi gerektiği ve sınav kaygısıyla başa çıkmasını öğrenir.

Öğrenci Koçluğu Hizmetini Kimler Almalıdır?

Eğitim ve öğrenci koçları öğrencilere yönelik çalışmalar yürüten bireylerdir. Profesyonel eğitimler alarak doğru bir şekilde disipline edilmiş bir öğrenci koçu seçilmesi verim alınmasını sağlayan önemli bir konudur. Öğrenci koçlarıyla çalışması gereken bireyler genel olarak;

 • Eğitim hayatlarına yeni başlayan
 • Ne yaparak nereden başlayacağını bilemeyen
 • Bir hedefim var mı sorusuna cevap arayan bireyler
 • Kendimi nasıl ifade eder ve kendime güvenim ne kadar sorusuyla karşılaşanlar
 • Hangi mesleği seçmek istiyorum ve öğrenci olmayı biliyor muyum diyen bireyler için öğrenci koçu edinmeleri faydalı olacaktır.

Öğrenci koçunun doğru bir şekilde tercih edilmesindeki kriterleri bilerek süreci profesyonel bir kişiyle yönetebilen öğrenciler süreci verimli bir şekilde tamamlarlar. Aksi halde herhangi bir verim almadan sadece zaman kaybına uğrayan bir eğitim öğretim geçirmeleri söz konusu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir