Öğrenci Koçu ile Çalışılarak Elde Edilebilecek Faydalar Nelerdir?

Öğrenci koçu günümüzde sıklıkla tercih edilen ve gün geçtikçe gelişen bir sistemdir. Öğrenci koçları öğrenciye uygun olan çalışma programlarının hazırlanmasında ve bunların eksiksiz bir şekilde uygulanmasında aktif rol oynar. Öğrencinin bu konular dışında yaşadığı tüm sorunları görerek pratik çözümlerle giderilmesine yardımcı olmakta hedefleri arasında yer alır.

Eğitim koçluğu programları erken yaşlarda verilen bir hizmet olup bireyin yaşamını düzenleyen ve yüksek oranda verim almasını sağlayan bir hizmettir. Doğru bir öğrenci koçu tercih edilmesi durumunda sağlanacak olan faydalar ise;

 • Öğrencinin kendini keşfetmesi sağlanır.
 • Konsantrasyon, dikkat ve algılamada maksimum verim alınır.
 • Tüm dersler için özel öğrenme teknikleri kazanılır.
 • Hedeflere ve başarılara daha kolay ulaşılır.
 • Okul dersleri, seçme ve deneme sınavlarında yüksek başarı elde edilebilir.

 

Öğrenci koçları faydaları bu şekilde iken bireyin kendine inanması, güçlü alanlarını keşfetmesi ve başarılı yönlerini hatırlatmasına yardımcı olunur. Temel işlevleri arasında eylem planı yaparak kişinin eğitim ve sosyal yaşamında yol haritasının belirlenmesine aktif rol oynar.

Öğrenci Koçu ve Öğrenciye Faydaları

Öğrenci koçları öğrencilerle birebir ilgilenen bir hizmet olup etkin bir şekilde yararlanarak tüm alanlarda fayda sağlanabilir. Öğrencinin motivasyonun yüksek olması başta olmak üzere;

 • Zamanı yönetme konusunda öğrenciye destek olması
 • Kaygı, stres ve heyecanla başa çıkabilmesi
 • Uzun saatler yerine kısa saatlerde verimli çalışma tekniklerini öğrenmesi
 • Doğru öğrenme yöntemlerini kullanmak
 • Ders çalışma isteğini arttırmak
 • Hobileri ile dersler arasında zamanı yöneterek bağlantı kurmak
 • Odaklanma, konsantrasyon ve dikkat dağınıkları gibi sorunları çözerek pratik bir şekilde giderilmesi faydalar arasında yer alır.

Öğrenciyle öğrenci koçu arasında sıkı bir bağ sağlanarak sürekli iletişim halinde olması önemlidir. Bu sayede her alan kendisini yönlendirerek yaşam alanlarında performansını arttırabilecek desteği sağlar. Düzenli ve disiplinli bir çalışma sistemi kurarak öğrencinin ihtiyaç duyduğu alanlardaki tüm becerilerini geliştirir. Ders programları, ders çalışma ortamı ve öğrencinin başarısını sağlayacak her alanda fayda sağlayan bir destek hizmettir.

Öğrenci Koçu ve Aileye Sağladığı Faydalar

Eğitim koçluğu hizmetleri öğrenciye fayda sağlamasının yanı sıra aile içerisindeki sisteme de büyük katkı sağlamaktadır. Sadece öğrenci ile ilgili olmayıp aileye de sağlayabileceği faydalar;

 • Aile ve öğrenci isteklerini ortak bir noktada buluşturarak olası bir krizi önler.
 • Özellikle sınav zamanlarında aile ve öğrenci arasında tampon görevi görerek çatışmaları engeller.
 • Kendini keşfetme sürecinde olan öğrencinin yaşadığı ve yaşayabileceği sorunlar karşısında yol gösterici olup destek olur.
öğrenci koçu
öğrenci koçu

Neden Öğrenci Koçuyla Çalışılmalıdır?

Öğrenci koçu öğrencinin kendini tanıması ve sorunlarla baş edebilme yeteneğinin kazandırılmasını amaçlar. Öğrenci eğer bu farkındalıkları kazanabilirse kendine olan güveni artarak performansı yükselecektir. Öğrencilerin kendilerini tanımalarını, hedeflerine odaklanmalarını ve kaynaklarını en iyi şekilde kullanabilmelerini hedefleyen eğitim koçlarıyla çalışılması maksimum verim elde edilebileceğini gösterir.

Aile içi yaşayan stres, sınav kaygıları ve çatışmaların öğrenci koçluğu hizmetinden destek alarak en aza indirilmesi mümkün olur. Hem aileye hem de öğrenciye maksimum fayda sağlayan bu sistem özellikle nasıl başarabilirim ve hedeflerim neler gibi sorulara cevap arayan bireyler için oldukça önemlidir.

Öğrenci koçu öğrencilerle doğru bir şekilde iletişim kurarak hedeflerine ulaşmalarını hedefleyen uzman kişilerdir. Alanlarında uzman olmaları ve doğru bir şekilde tercih edilmeleri halinde maksimum verim sağlayarak öğrencinin başarılı bir eğitim yaşamı olmasına katkıda bulunur. Öğrenciyi hedef alarak değil de aynı zamanda aile, yaşam koşullarını ve çalışma alanını da hedef alarak sistemli bir şekilde yönlendirmeyi hedefler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir