Özel Ders Almak İçin Kime Başvurmalıyım? - LGS Fen Hocası - Fulya Mert

Özel Ders Almak İçin Kime Başvurmalıyım?

özel ders

Öğrencilerin özel ders almak için ihtiyaçlarının belirlenmesinin ardından kişilerin özel ders verecek öğretmenlerin arayışına girerler. Özel ders öğretmenlerinin bu noktada bazı kriterleri taşıması önemli olup kişilerin verimli bir eğitim yaşamı geçirmelerine destek olması önem taşır.

Özel ders öğretmenlerinin tercih edilmesinde mutlaka hangi branç ve derste özel ders alınmak isteniyorsa o dalda uzman olması önem taşır. Bire bir yapılan derslerde verimli zaman geçirebilmek önemli olduğundan pratik yollarla farklı teknikler geliştirerek en ince ayrıntısına kadar öğrenciyle ders işlenebilmelidir.

Özel Ders Öğretmenleri Nasıl Olmalıdır?

Özel ders veren öğretmenler kendine özgü nitelikler taşıyarak öğrenciye sonuna kadar verimli bir eğitim sunabilmelidir. Öğretmenler birçok farklı branş için tercih edilebilmekte olup nitelikleri iyi araştırılarak uzmanlık alanlarında tercihler yapılmalıdır. Özel ders öğretmenleri uygulaması gereken planlar arasında;

 • Ders konusunda yeterli bir şekilde bilgi ve uzmanlığa sahip olmalıdırlar.
 • Öğrencinin mizacına, karakterine ve öğrenmesi gerektiği konulara uygun bir şekilde ders anlatarak konulara hâkim olmalıdır.
 • Öğrenci ile ders hakkında konuşarak öncelikle analiz etmeli ve sonrasında süreci yönetmelidir.
 • Öğrencinin seviyesini ölçerek hangi konularda sorun yaşanıyorsa o konulara odaklanarak öğrenciyi sıkmadan eğitimi devam ettirmelidir.
 • Öğrencinin iyi olduğu konularda vakit kaybetmeden sorun yaşadığı konulara eğilmelidir gibi konular yer almalıdır.
özel ders

özel ders

Bu konulara dikkat ederek son derece verimli ve etkin bir çalışma sistemi düzenlenir. Öğrenci özel ders öğretmenleriyle bu planlamalar sayesinde diğer öğrenciler arasında başarılı bir birey olabilme şansını yakalar.

Özel Ders İhtiyacı Olan Öğrenciler

Okulda yeteri kadar konulara hâkim olamayan ve dersleri anlamadıklarını iddia eden öğrenciler özel ders alma ihtiyacı duyarlar. Bu öğrenciler özel dersler sayesinde kısa sürede başarılı olarak eğitim süreçlerinde derece alabilirler. Öğrencinin de çaba göstermesi ve doğru bir özel ders planlaması yapılması durumunda süreç başarılı bir şekilde tamamlanabilir.

Özel ders alınması ihtiyacı genel olarak öğrencinin bazı çevresel ya da bireysel sorunlara bağlı olarak doğar. Bu sorunlar başlıca;

 • Öğrencinin öğretmeni yeteri kadar dinlememesi
 • Kalabalık olan sınıflardan dolayı öğrencinin dersi tam anlayamaması
 • Dikkatin dağılmasına neden olan arkadaş grupları
 • Öğrencinin lise ya da üniversite gibi sınava dayalı bir sürece girmesi
 • Okulda dersi anlatan öğretmenin branş konusunda yetersiz kalması gibi sorunlardır.

Bu gibi sorunlarla karşı karşıya olan öğrenciler genel olarak derslerde başarısız olan özel ders alma ihtiyaçlarını karşılamak isterler. Özel ders öğretmenleri için arayışa girerek doğru bir öğretmen ve kendi çabaları sayesinde tüm eksikliklerini kapatarak başarıyı yakalayabilirler.

Özel Ders Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin ihtiyaç ve beklentileri göz önüne alınarak özel ders ihtiyacı doğabilir. Özel ders veren öğretmenin kriterleri dışında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunur. Birebir eğitim çalışması olan özel ders, ilgi, sevgi ve fedakârlık gerektiren bir süreç olup öğrencinin eğitim yaşamı boyunca önemli bir yer edinir.

özel ders

özel ders

Öğretmene ve öğrenciye özel dersler sırasında büyük sorumluluklar yüklenmektedir. Öğretmene ait olan sorumluluklar;

 • Öğrenci velisi ile görüşme yaparak öğrencinin istekleri, beklentileri ve nasıl yardımcı olabileceği hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
 • Öğretmen öğrenciyle ilgili detaylı bir planlama yaparak yoğun bir program hazırlamalıdır.
 • Derslerin gün ve saatleri önceden belirlenerek üzerinde herhangi bir oynama olmamalıdır.
 • Öğrenciyle birebir ilgilenerek sorun yaşadığı konuların üzerinde çalışmalıdır.
 • Konu anlatımları ve soru çözümleri hakkında pratik fikirler üreterek çözüm odaklı çalışmalar ortaya koymalıdır.

Öğrencilerin bu kriterler ve planlamalara sahip bir öğretmenden özel ders alması eğitim süreci açısından verimli bir program oluşturmasını sağlayacaktır.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2023 LGS
SINAVI

4 Haziran 2023

Bumerang - Yazarkafe