Özel Ders Almak Neler Kazandırır? - LGS Fen Hocası - Fulya Mert

Özel Ders Almak Neler Kazandırır?

özel ders

Özel dersler öğrencilerin birebir branş öğretmenlerinden zorlandıkları dersler hakkında özel eğitim almalarıdır. Özel ders öğrencinin başarı düzeyini yükseltmekte oldukça etkili bir ders tekniğidir. Verimli olarak geçen özel derslerin kaynağında profesyonel bir eğitmen ve çalışmaya gayret gösteren bir öğrenci yatar.

Derslerde öncelik öğrenciye katkı sağlamak iken eksik olduğu konular üzerinde yoğunlaşarak pratik bir şekilde başarıyı yakalayabilmek amacıyla özel derslerin alınması önem taşır. Öğrenciye oldukça fazla katkı sağlayan özel derslerin verimli bir şekilde geçebilmesi verimli saatlere dayalıdır.

Özel Ders Almanın Katkısı

Özel dersler öğrenciye genel performansını arttırmaya yönelik olarak gerekli özel ilginin verildiği çalışma planlamalarıdır. Olumlu sonuçlanan konular hem öğrenci hem de öğretmenin çabasıyla başarılır. Öğrenciler zayıf olan yanlarını güçlendirerek öğretmenleri ile sorunları pratik bir şekilde çözüme kavuşturmayı öğrenir.

Öğrenciler özel derslerde kaybettikleri öz güveni geri kazanarak başarabileceklerine inanır ve başaramadıkları için ayrıca bir çaba sarf edebilmektedir.

özel ders

özel ders

Özel Ders ile Öğrencilerin Bakış Açısının Geliştirilmesi

Özel ders alan öğrencilerin en çok kazandığı başarı farklı bakış açılarının geliştirilmesidir. Özellikle sayısal olan derslerde farklı problemlere yaklaşımları çok yönlü bir hal alır. Özel dersler sonrası gelişen çok yönlü bakış açıları çocuk üzerinde akademik ev sosyal yaşamda başarı getiren bir konudur.

Öğrenmenin Sağlanması

Özel ders öğrenci üzerinde en çok sağladığı katkı ezberin olmaması ve öğrenme sağlanmasıdır. Özellikle lise döneminde rol oynayan ezber özel derslerle yerini derinlemesine bir öğrenmeye bırakır. Konuyu öğrenerek temel oluşturma öğrencinin eğitim hayatına başarı gelmesinde büyük rol oynar.

Eksik Olunan Dersin Başarılması

Özel ders genel olarak planlaması eksik olan ve ihtiyaç duyulan derse yönelik olmasıdır. Öğrencinin alması gereken derse ve ihtiyaç duyduğu konulara yönelik olarak derinlemesine bir plan hazırlanır ve öğrencinin konuları en ince detayına kadar öğrenmesi hedeflenir.

özel ders

özel ders

Odaklanma ve Dikkat Dağınıklığı

Öğrencilerin günümüzde genel sorunları arasında odaklanma ve dikkat dağınıklıkları yer alır. Öğrenciler eğitim görmeleri sırasında kalabalık olan sınıflarda başarı gösteremeden yetişerek odaklanma sorunları yaşayabilir. Bu sorunların giderilmemesi o derse bağlı olan başarının kalitesini etkileyecektir.

Özel dersler birebir gerçekleşmesinden dikkat dağınıklığı ya da odaklanma sorunları ortadan kaldırılarak eğitimin kalitesi yükseltilecektir. Bu nedenle çocukların çekingen ya da odaklanma sorunları yaşadığının fark edilmesi durumunda birebir derslerden destek alınmalıdır.

Özel DersAkılda Kalıcıdır

Özel derslerde alınan ve öğrenilen bilgiler sınıflardaki eğitim sırasında alınanlara göre daha kalıcı olur. Bu durumun en önemli nedeni birebir ilgi iken aynı zamanda ezberci bir yaklaşım olmayarak tamamen öğrenilmeye odaklı olmasıdır. Kalabalıklarda yaşanan odaklanma sorunu da özel derslerde olmayarak öğrencinin aldığı tüm bilgiler akılda kalıcı bir hal alır. Bu nedenle öğrenim sürecinin birebir geçmesi başarı kalitesini oldukça attıracaktır.

Özel Ders ile Öğrenci Kendini İyi Hisseder

Öğrencilerin özel dersleri genel olarak dinamik ve akıcı bir şekilde geçen sürece sahiptir. İstenilen ortam ve mekânda geçen özel ders süreci bireyin kendini rahat hissetmesine ve herhangi bir baskı görmeden tamamen ihtiyacı olan kadarını öğrenmesine katkı sağlayacaktır.

Özel derslerde anlatılan tüm konular öğrencilerin ilgisini çekecek cevaplara sahiptir. Bireyler öğretmenleriyle birebir iletişim içerisinde olmasından kendilerini güvende ve rahat hissederler.

Özel ders öğretmenlerinin alanlarında uzman olması önemli olup mutlaka branş öğretmenlerinden tercih edilmelidir. Bu sayede özel derslerin sağladığı katkılar artarak öğrencilerin verimli bir şekilde bilgi alması amaçlanır. Özel ders öğretmenlerinin yanı sıra öğrencinin de öğrenmek için çaba harcaması alınacak olan başarıların kalitesine etki eder.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2023 LGS
SINAVI

4 Haziran 2023

Bumerang - Yazarkafe