Özel Ders ile Başarıya Adım Adım

Özel ders birebir alınan ve başarıda büyük bir rolü oynayan derslerin görülmesidir. Günümüzde özel derslerin önemi bir hayli artmış olup öğrencilerin bu alanda olan ihtiyaçları daha fazlalaşmaktadır.

Özellikle liselere hazırlık sürecinde geçiş aşamasında alınacak olan özel dersler başarılar üzerinde fazlaca etkili olur. Okul müfredatlarında sınava hazırlık anlamında herhangi bir çalışma gerçekleşmediğinde bu açığın özel dersler alarak kapatılması sınavda başarı oranını arttıracaktır.

Özel Ders ile Eğitim Kalitesi

Özel dersler hoca ve öğrenci arasında birebir yapılan derslerdir. Bu derslerde öğrenci her sorusuna kolaylıkla cevap bulur. Özel dersler sayesinde öğrencinin eğitim kalite düzeyi artarak başarısındaki performansın yükseldiği görülür.

Özel dersler sayesinde öğrencilerin sınıf içerisinde derse katılım oranı yükselerek daha verimli bir şekilde okul hayatlarına devam etmesi amaçlanır.

özel ders
özel ders

Özel Ders ile Odaklanma Problemi Çözümü

Çocukların eğitim yaşamları süresince çekingenlik yaşamaları, algılama sorunları ve dikkat dağınıklıkları gibi problemlerin oluşması normaldir. Bu sürecin başarılı bir şekilde atlatılabilmesi için özel ders alınması özellikle odaklanma sorunları üzerinde oldukça etkili olur. Çocuklar birebir olarak yapılan derslerde odaklanma sorunlarını zamanla yenerek sınıf içerisinde daha aktif bir rol oynar.

Özel Derslerin Öğrenmeye Odaklı Olması

Özel derslerin başarıya ulaştırmasının bir diğer adımı ezbere dayalı olmadan öğrenmeye odaklı olması gelir. Özel olan dersler öğrenme odaklı olup ezberci bir yaklaşımın oluşmasını engelleyerek bireylerin öğrenebilmesi için aktif bir rol oynar.

Konuları öğrenerek ezberden kaçınıp eğitim yaşamı boyunca başarılı bir öğrenci olmak özel derslerle oldukça pratik bir hal alabilir.

Özel Ders Alınması Gereken Durumlar

Ebeveynler özel ders alınması konusunda öğrenciler için kararsız kalarak ihtiyaç olup olmadığı konusunda tereddüt ederler. Bu durumun en pratik çözümü öğrencinin gözlemlenmesi ve iyi bir araştırma yapılmasıdır. Özel ders alması tavsiye edilen öğrenciler genelde;

  • Sınıf içerisinde odaklanma sorunu yaşayanlar ve belli konularda eksiklikleri olanlar
  • Okulda herhangi bir ders konusunda öğretmen gözlemi ile sorun yaşayanlar
  • Dikkat dağınıklığı olan çocuklardır.
özel ders
özel ders

Bu sorunları eğitim yaşamında yaşayan çocuklar farklı yöntemlerin kullanıldığı özel dersler almalıdır. Özel dersler sayesinde başarıları yükselip eğitim kaliteleri artarken aynı zamanda sosyal sorunları da çözümlenmiş olur.

Özel Derslerin Sağladığı Faydalar

  • Özel dersler verimlidir. Kısa zamanda konuların anlaşılabilmesi ve birçok bilginin öğrenilmesi mümkün olur.
  • Özel dersler her zaman daha kalıcı olur. Kalıcı olması öğrenilen bilgilerin üzerinde daha çok durulmasına bağlı olup anlaşılmayan noktalar daha detaylı öğretilir.
  • Özel dersler esnek yapılıdır. Özel derslerde her konu hakkında anlaşılmayan noktalar ayrıntılı bir şekilde öğrencinin anlayacağına göre planlanır.
  • Özel dersin ortamı öğrencinin rahat edeceği şekilde ayarlanır. Evde ya da kendisi için rahat hissedeceği mekânlarda çalışmalar yapılabilir. Bu şekilde rahat bir ortam dersler açısından hem daha verimli hem de istekli geçmesini sağlar.
  • Öğrencinin bakış açısı gelişir. Öğrenciler özel ders sayesinde konuları daha kolay ve kısa bir zamanda öğrenir. Bu sayede bakış açıları gelişerek üst düzey bir aktiflik kazanılır.
  • Okul ve kurslarda görülen derslere göre kısa sürede konuların işlenerek verimli bir şekilde öğrenebilmesinden öğrenciye zaman kazandıran bir programdır.

Özel derslere katılan öğrenciler başarılı bir süreç geçirmeleri adına sadece özel ders almaları yeterli olmayıp kendilerinin de bir çaba sarf etmesi gerektiğini unutmamalıdır. Problem çözme yeteneklerinin gelişmesi ve öğrencilerin başarıya ulaşması adına kendi sorumluluklarını da yerine getirmesi gerekecektir. Bu sayede kısa sürede verimli bir şekilde özel derslerin meyvelerini toplayarak eğitim yaşamında başarıya adım adım ilerleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir