Özel Ders - LGS Fen Hocası - Fulya Mert

Özel Ders

özel ders

Özel ders öğrencilerin herhangi bir ders üzerinde başarı gösterememesi durumunda özel olarak yapılan çalışmalardır. Bazı öğrenciler sınıfın gerisinde kalarak bazı konuları anlamakta güçlük çekebilirler. Bu gibi durumlarda özel programlar uygulanarak bire bir dersler alınması her zaman fayda sağlayan bir sistemdir.

Özel derslerde birebir eğitim alınmasının yanı sıra derslerden sonra verilen ödevlerde de konuların pekiştirilmesi sağlanır. Kalıcı ve verimliliği yüksek olan bire bir eğitimlerin faydaları oldukça fazla olur.

Sadece derslerden geri ya da notları zayıf olan öğrenciler özel ders almazlar. Bu öğrencilerin yanı sıra dersleri çok iyi olup kendilerini pekiştirmek isteyen öğrencilerde takviye alabilirler. Bu sayede derece almaları daha kolay bir hal alır.

Özel Ders Alınmasının Faydaları

Özel ders alan öğrencilerin derslerden zayıf ya da çok ileri olması fark etmeden birçok fayda sağladığı gözlemlenmektedir. Bu faydalar nedeniyle günümüzde de özel dersler sıklıkla tercih edilerek öğrencilere ileri düzeyde avantaj sağlanması amaçlanmaktadır. Özel ders alınmasının faydaları;

  • Ders konusunda öğrenci kendini rahat ve güvende hisseder
  • Kendine olan öz güveni artar
  • Verimli bir şekilde ders çalışma sistemi edinir
  • Derslerde algılama ve dikkati gelişir
  • Derslere karşı olan ön yargıları azalır
  • Akademik başarısı artarak derslere olan ilgisi fazlalaşır.
özel ders

özel ders

Özellikle matematik ve İngilizce gibi dersler için özel ders alınması anlama açısından faydalı olur. Uzman öğretmenlerden alınabilecek olan özel dersler faydalı olmasının yanı sıra öğrencinin eksiklerini gidermesine son derece yardımcı olur.

Özel Ders Yöntemleri Nelerdir?

Özel ders alınmasının ve verilmesinin bazı yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler öğretmenler arasında değişiklik gösterse de genel olarak sabittir. Özel derslerin öncelikle uzman kişilerden alınması gerektiği önerilmekle birlikte mutlaka birebir ve kişiye özel bir şekilde olmalıdır.

Özel derslerin her anları verimli bir şekilde geçmelidir. Öğretmen ve öğrenci arasındaki bağ bu verimin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Özel bir ders programı oluşturularak öğrenciyi iyi bir şekilde anlamak gereklidir.

Özel ders sırasında sorun yaşanmaması ve faydanın maksimum bir şekilde alınması için mutlaka dikkat eksikliği sorunlarının çözülmesi gereklidir. Dersle öğrenci arasında sorun oluşturan tüm unsurlar ortadan kaldırılarak çözümlenme sağlanmalıdır.

Özel Derslerin Verimli Olması İçin Taktikler

Özel derslerin verimli olabilmesi ve öğrencilerden maksimum fayda sağlanabilmesi için mutlaka bazı taktiklerin uygulanması gereklidir. Bu verim arttırıcı taktikler hem öğrenci hem de öğretmen açısından oldukça büyük önem taşır. Öncelikle öğrencinin yorgun olduğu zamanların belirlenmesi ve sürelerin aralarında kısa molaların verilmesi önemlidir.

Özel derslerin başarılı olması için öğretmenin öğrenciyi iyi tanıması ve derslerdeki başarısının belirlemesi gereklidir. Bu sayede özel bir çalışma programı oluşturularak maksimum fayda elde edilmesi sağlanır. Ara ara denemelerin yapılması özel dersin ilerlemesinin takip edilmesi açısından gereklidir. Deneme sınavları ve seviye tespit sınavları sayesinde öğrencinin başarısı, dersin kalıcılığı ve özel dersin verimi ölçülebilir.

özel ders

özel ders

Özel dersler için en uygun saatler belirlenmelidir. Bu saatlerde alınan özel dersler daha kalıcı olup öğrencinin algılamasının en yüksek olduğu zamanlarda verilmesi sağlanır. Öğrencinin başarısız olması durumunda umutsuzluğa düşülmesi engellenerek motivasyonu hep yüksek tutulmalıdır.

Matematik ve İngilizce konusunda alınacak özel derslerde öğretmen çok önemli olup alanında uzman bir kişi tercih edilmelidir. Bu kriter ve taktiklerin uygulanması durumunda özel derslerden her iki tarafta maksimum fayda sağlayacaktır. Öncelik öğrencinin başarısı görülse de öğretmende özel derslerle birlikte kendinde bir motivasyon oluşturabilir. Özel derslerde öğretmen faktörü çok önemli olmasından tercihler sırasında mutlaka profesyonel bir destek sağlanmalıdır.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2023 LGS
SINAVI

4 Haziran 2023

Bumerang - Yazarkafe